Halifax County School Board members approved the following personnel report when they met Monday evening: 

Kassie Myers appointed as a guidance counselor at Cluster Springs and South Boston elementary schools with a salary of $44,265;

• Julie Garrenton appointed as a teacher at Sydnor Jennings Elementary School with a salary of $40,534; 

• Amanda Flowers appointed as a business teacher at Halifax County High School with a salary of $42,602;

• Savannah Jones appointed as an earth science teacher at the high school with a salary of $40,416; 

• Jasmine Sims appointed as a history teacher at Halifax County Middle School with a salary of $40,534;

• Jeffrey Wilborn appointed as the Lego teacher at the middle school with a salary of $40,534; 

• Jennifer Berneche appointed as a special education teacher at Scottsburg Elementary School with a salary of $40,416; 

• Cari Spencer appointed as a nurse at Scottsburg Elementary School with a salary of $41,395; 

• Sydnor Jennings Elementary School fifth grade teacher Taylor Brashear Clark to resign effective June 30; 

• Middle school computer teacher Quiana Clark to resign effective June 30;

• Sydnor Jennings Elementary School ECSE teacher Jennifer Strauss to resign effective June 30;

• South Boston Elementary School teacher Michelle Corona-Vass to resign effective June 30;

• South Boston Elementary School teacher Ann Marie Thackston to resign effective June 30; 

• High school child care teacher Sherese Jones to resign effective July 9; 

• High school biology teacher Andrea Lord to retire effective Aug. 1; 

• ECSE teacher Margaret Creasy to transfer from South Boston Early Learning Center to Sydnor Jennings Elementary School;

• Physical education teacher Zach Carter to transfer from the middle school to Cluster Springs Elementary School;

• Tammy Moore appointed as a paraprofessional at the high school with a salary of $14,180; 

• Meghan Weatherford appointed as a SPED paraprofessional at South Boston Elementary School with a salary of $17,841;

• Elizabeth Nelson appointed as a SPED paraprofessional at Cluster Springs Elementary School with a salary of $16,542;

• Sandra Thompson appointed as a SPED paraprofessional at Cluster Springs Elementary School with a salary of $12,477;

• Kayla Clay appointed as a 504 paraprofessional at South Boston Elementary School with a salary of $11,993;

• Cheryl Rhodes appointed as a fifth grade SPED paraprofessional with a salary of $23,220; 

• Scottsburg Elementary School nurse Rita Garber to retire effective Aug. 1; 

• South Boston Early Learning Center pre-k paraprofessional Heather Blanks to resign effective June 30; 

• South Boston Early Learning Center ECSE paraprofessional Eurika Mills to resign effective June 30. 

• Substitute teachers appointed: Grace Abdi, Cathy Allen, Tammy Allen, Christal Bailey, Andrew Barksdale, Deborah Barksdale, Lakisha Barksdale, Brenda Betts, Destiny Betts , Lakesha Betts, Brandy Blount, Cynthia Blue, Ella Bowman, Emma Boyd, Fay Boxley, Jennie Boxley, Shirley Brandon, Hattie Britton, Antonio Brooks, Gloria Brown, Stephanie Bryant, Denisha Burrell, Joan Burton, Mary Cannon, Rosa Carden, Valerie Carden, Barbara Carmichael, Ann Carr, Betty Carr, Deloys Carr, Edith Cawthon, Casey Cei, Tasha Chambers, Darva Cheek, Rita Childress, Sharonda Claiborne, Mykala Clardy , Brittney Clay, Margaret Clarke, Brenda Coleman, Jacqueline Coleman, Maxine Coleman, Rachel Collier, Angela Collins, Penny Comer, Brenda Conner, Diana Conner, Jessie Boxley-Cousins, Joanie Cranford, Sylvia Crews, Achiaia Dailey, Santa Daniel, Beatrice Davis, Judy Day, Jacqueline Derricks, Yvonne Dixon, Gregory Donner, Catherine Duffer, Barbara Farmer, Clarissa Faulkner, Doris Faulkner, Lottie Ferrell, Shernita Ferrell, Gloria Fields, Beatrice Fitzgerald, Dupree Foster, Bobbi Francis, Gladys Frierson, Mary Garrard, Peggy Gary, Daisy Gayles, Peggy Glass, Jessica Gordon, Kimberly Green, Marcia Hammond, Anne Harris, Brenda Hastings, Kimberly Hastings, Willa Hatcher, Shaye Hatchett, Nannie Hogue, Helen Holt, Derek Howerton, Lottie Hubbard, Eunice Jackson, Joyce Jackson, Priscilla Jackson, Sharon Jennings , Toni Jennings , Barbara Johnson, Phyllis Jones , Michelle Jordan, Mary Kell, Jacqueline King, Linda King, Mary King, Walter Knapp, Janice Lacks, Monica Lacks, La’Cresha Lambert, Alexis Lawson, Janet Leatigaga and J’Asha Lee; ToKesha Lee, Tomeka Lee, Carolyn Lewis, Edward Link, Angela Long, Andrea Lord , Linda Lovelace, Alnita McGhee, Elizabeth McGurty, Mary McIvor, Kristina McKinney, Karen Mandel, Donna Martin, Megan Martin, Brenda Medley, Darren Medley, Deborah Medley, Anne Meeks, Barbara Messick, Connie Miller, James Miller, Lenora Mitchell, Barbara Moorefield, Ty’Shequa Moorman, Betty Morris, Kimberly Moser, Jenny Nelson, Ebony Ni, Amber Overbey, Judy Owen, Melissa Owen, Hazel Palmer, Felicia Pannell, Hubert Pannell, Laura Parks, Deborah Patrick, Sue Pearce, Joyce Penzer, Priscilla Perry, Sarah Pleasants, Freda Powell, Janice Powell, Aaronia Reed, Deforest Reed, Rosemary Reese, Sara B. Reese, Sara E. Reese, Gwendolyn Richardson, Kathryn Roberts, Mattie Rogers, Yelitza Rumbo, Sarah Ruotolo-Sarnataro, Brenda Scott, Betty Seate, Matthew Shearin, Angela Sheppe, Angela Sims, Jasmine Sims, Emily Slayton, Daphne Smith, Priscilla Smith, Jessica Snead, Susan Snead, Serrine Sorrell, Stephanie Stephens, Alesia Sutphin, Sebastian Taylor, Mary Thomas, Susan Thomasson, Kathy Throckmorton, Mary Traynham, Dawn Gatrell-Tuck, Ericka Tuck, Lucille Tuck, Sherry Tuck, Suzanne Tuck, Joy Vass, Loretta Vass, Hannah Vaughan, Edith Leigh-Venable, James Wade, JoAnn Wade, Donna Walker, Brenda Walton, Marian Watkins, Pauline Wilkins, Mary Williams, Monica Williams, Jill Wilmoth, Diana Womack, LaKeisha Wood, Phyllis Word, Jackie Yesalavich and Jacqueline Younger; 

• John Courtney, Annette McAdams, Jackie Yesalavich and Pedro Zamora appointed as substitute administrators; 

• The following were appointed as substitute custodians: Kenneth Black, Emma Boyd, Rebecca Boyd, Richard Boyd, James Canada, Brenda Claughton, Rosia Garner, Charles Garrett, Peggy Glass, Robert Hagen, Calvin Hughes, Willie Jennings, Barbara Johnson, Bruce Kenney, Christian Kerby, Sandra Palmer, Raymond Paniel, Lonnie Parks, Virginia Ross, Floyd Scearce, Sterling Slayton, Mary Tucker, Jamar Sweeney and Louis Waller; 

• The following were appointed as substitutes secretaries: Cathy Allen, Deborah Barksdale, Lakesha Betts, Cynthia Blue, Gloria Brown, Barbara Carmichael, Betty Carr, Rita Childress, Carolyn Childrey, Maxine Coleman, Joanie Cranford, Lottie Ferrell, Gladys Frierson, Pamela Garland, Peggy Gary, Peggy Glass, Shaye Hatchett, Janet Johnson, Jeanette Jones, La’Cresha Lambert, ToKesha Lee, Patricia Martin, Betty Morris, Kimberly Moser, Freda Powell, Janice Powell, Kathryn Roberts, Angela Sims, Stephanie Stephens, Alesia Sutphin, Edith Leigh-Venable and LaKeisha Wood;

• Jessica Gordon, Margaret Hill and Carolyn Lewis were appointed as substitute nurses; and 

• Lawrence Ballou was appointed as a substitute courier.  

Athletic Report — HCHS 

• Margaret Bane appointed as the high school volleyball head coach with a salary of $3,300. 

Athletic report — HCMS 

• Justin Saunders appointed as middle school athletic director with a salary of $5,500;

• Head football coach: Levar Medley, $3,600; assistants Zach Carter and Joe Martin, $2,500 each and Hakeem Pettus, $2,800

• Head golf coach Charlie Payne, $3,000; assistant, David Graham,  $2,500

• Head volleyball coach Regan Cannon, $2,500; assistant, Kate Bane, $2,000

• Head cheerleading coach LeShina Medley, $2,300; assistant, Shirley Davis, $1,800

• Head boys basketball coach Nelson Baskervill $3,000; assistant, Joe Martin, $2,300

• Head girls basketball coach James Smith, $3,300; assistant, Cierra Coles, $2,300

• Head baseball, Zach Carter, $2,500; assistant, Levar Medley,  $2,500

• Head softball coach James Smith,  $2,800; assistant, Charity Milam,  $2,500

• Head boys soccer, Kwame Lambert, $2,500; assistant, Joe Martin, $2,000

• The head girls soccer coach position remains vacant; assistant, Cierra Coles, $2,000

• Head boys track coach John Deal, $2,800; assistant, David Graham,  $2,300

• Head girls track coach Rebecca Saunders, $2,800; assistant, Cathy Henderson,  $2,300

• Head ACE sponsor Cassie Prevett, $1,300; assistant, Tracy Elliott, $1,000

• Head National Junior Honor Society sponsor Julia Powell, $1,300; assistant, Ashley Logan, $1,000

• Yearbook sponsor Carolyn Coleman, $1,600

• Student Council Association sponsor Gloria Coles, $1,600

• Chorus instructor Ben Woosley, $2,500

• Band instructor Michelle Heath, $2,000

 

Transportation department 

• Bus driver appointments: Eula M. Adams, Delano B. Akers, Lawrence D. Ballou, Malcolm Barbour, Billie M. Barker, Andrew Barksdale, Jamie R. Barksdale, Brenda M. Beadles, Phyllis G. Bliss, Cynthia N. Blue, Kathy D. Bowen, Brenda M. Bowman, Shirley L. Brandon, Vernal W. Bruce, Delores C. Carden, Brenda R. Carr, LeDon C. Chappell, Darva D. Cheek, Mary J. Cole, Linda H. Coleman, Thomas P. Coleman, Penny C. Comer, Carolyn W. Conner – Replaced Thomas Lee Martin retired June 30, Loretta T. Conner, Brenda H. Cook, Lydia C. Daniel, Israel C. Davis, Hallie M. Dismuke, Linda C. Dixon, Juanita M. Dunkley, Roxsy J. Dunkley, Robert E. Dunn, Jeffrey L. Edmonds, Debra W. Elliott, Clayton R. Fallen, Chester A. Farmer, Marcella A. Featherston, Shernita C. Ferrell, Valerie H. Ferrell, Devery W. Fisher, Beatrice B. Fitzgerald, Bobbi B. Francis, Bridget T. Garrett, Barbara S. Gentry, Peggy A. Glass, Thelma V. Glass, Tiffany P. Glass, Janice M. Glasscock, Donna L. Hastings, Kimberly A. Hastings, David L. Hester, William J. Howerton, Stephanie M Hubbard, April L. Hudson, Wanda G. Hudson, Andrew B. Humphries, Patricia M. Johnson, Michelle M. Jordan, Shirley F. Jordan, Mary E. King, Jeremy R. Lacks , Margaret L. Lacks, Cynthia J. Loftis, Rita V. Loftis, Vickie D. Loftis, David T. Long, Brenda H. Lowery, Helen C. Martin, LaKeeta Mayfield – Replaced Thomas Majors Retired June 30, 2019, Clinton A. McIvor, Kristina W. McKinney, Darren L. Medley, Deborah C. Medley, Jerry W. Medley Sr. - Pending Release from Worker’s Comp., Sherry B. Medley, Joe J. Miller, Tammy L. Moore, Betty G. Morris, Gloria B. Oakes, Bennie J. Overbey, Carl E. Pannell, Deborah B. Patrick, Sandra P. Phillips, Freda H. Powell, Janice F. Powell, Vivian L. Puryear, Mary A. Reagan, Lionel H. Reed, Peggy W. Royster, Linda A. Scott, Peggy T. Seamster, Lisa W. Seate, William T. Sutphin, Herman Sydnor, Vivian A. Sydnor, Sherman S. Terry, Carol J. Toombs, Donna W. Townley, Mary J. Traynham, Elaine G. Tuck, Sherry B. Tuck, Donald G. Tucker, Larry D. Tucker, Roger E. Tucker –Replaced Kenneth Walton Retired 4/1/2019, Wayne N. Tucker, Yvonne C. Vaden, Floyd E. Vassar, Arlene W. Wade, Barbara C. Wade, James E. Wade, JoAnn M. Wade, James W. Wagner, Agnes R. Wilborn, Glorya M. Williams, Jo Ann Wilmouth and Linda P. Wood;

• Bus driver resignations: Thomas A. Majors (Bus 46) effective date June 30; Thomas Lee Martin (Bus 151) effective date June 30; and Sylvia C. Seamons (Bus 12) effective date June 30; 

• Bus route elimination: Cheryl Doomes (Bus 103) effective date July 1;   

• Substitute bus driver appointments: David B. Anderson, Calvin E. Barbour, John A. Barbour, Nancy T. Barbour, Charlie E. Brooks, Jerry W. Carter Jr., Stacey T. Coleman, Henry W. Dixon, Jacqueline Dixon, Deborah Elliott, David P. Fallen, Rita C. Garber, Mitzi W. Gunn, Glenn L Hall, Freddie S. Jeffress, Nancy M. Johnson, Willie J. Judkins, Anthony L. Lacks, William R. Leigh, Lakeeta G Mayfield, Keith A. McDowell, Megan P. Powell, Aaron S. Rathbun, John E. Scheier, Huebert Vass, Whitlow Betty T. and James H. Wilborn; 

• Car driver/bus aides appointments: Sarah J. Bailey, Ruedeanie Barbour, Karen J. Battle, Dorothy M. Burrell, Linda J. Carrington, Mary D. Chambers, Jacqueline Chandler, Rita A. Childress, Brenda M. Coleman, Tracey W. Conner, Judy N. Currin, Richard C. Currin, Anne P. Davis, Betty L. Dillard, Betsy M. Edmunds, Barbara C. Fallen, Mary Forest, Diane W. Greene, Sheila B. Henderson, Lottie M. Hubbard, Priscilla F. Jackson, Doris A. Lawson, Dolly M. Ligon, Homie Lovelace, Patricia C. Martin, Rogers A. Martin, Rosa A. McIvor, Jerry W. Medley, Jr., Ernestine J. Muse, Margaret T. Pounds, Alice J. Rudder, Sandra B. Scott, Virginia L. Taylor, Patsy B. Terry and Kathy P. Wagstaff; 

• Substitute car drivers/bus aides: Barbara Anderson, Cora Barbour, Emma D. Brown, Juanita F. Burrell, Aleece D. Carden, Mary L. Crews, Linda R. Crosby, Frances Daniel, Cassandra Davis, Vivian S. Dixon, William Dixon, Queen T. Dixon, Johnny W Easley, Christinia Farmer, Emma S. Foster, Edward C. Garrett, Lorickica L Garrett,  Celus Glass, Wandra D. Graves, Mitzi Gunn, Edward Harris, Brenda T. Howerton, Phyllis Hudson, Joyce W. Jackson, Laura L. King, Jerolean LaPrade, Lakeeta G Mayfield, Carolyn Mayo, Willie H. Mills, Thelma Pleasant, John Ragsdale, Marilyn L. Royal, Delores L. Simmons, Alice D. Sims, Sylvia A. Tucker, Johnette Whitlow and Robert Williams; and

• Trip drivers appointments: Timothy B. Amos, Helen N. Booze, Bonnie Bowen, Angela Chappell, Kenneth Day, Michael A. Faulkner, Ricky E. Lewis, Frances McCargo, Keith A. McDowell, Lori R. Meadows, Harold Newcomb, Marilyn Overbey, Martha C. Powell, Sylvia Seamons, Domonic C. Stephens, Brenda Talley, Shawn Torian, Scott B. Turner, Marian Watkins, Ryan P. Wilborne, Robert Williams and Melissa V. Young.